Liga zadaniowa - marzec


 

Zadanie 1

Wybieg dla lwów w kształcie prostokąta o bokach a i b jest otoczony z jednej strony murem, a z trzech stron siatką.

Z jakiego wzoru można obliczyć długość siatki. Podaj wszystkie możliwości.

Zadanie 2

Pan Kowalski maluje pokój syna, Wymiary pokoju: 3m×4m×2,5m. Na pomalowanie ścian chce kupić żółtą farbę, której 1 litr wystarcza na 12m2 powierzchni. Okno i drzwi zajmują 3,1 m2. Oblicz, ile litrowych puszek farby powinien kupić pan Kowalski, aby pomalować pokój.

Zadanie 3

Pan Nowak wyjeżdża z domu o 6:30 na kurs, który odbędzie się w miejscowości oddalonej o 160 km od miejsca, w którym mieszka. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8:30. Z jaką prędkością powinien jechać, żeby zdążyć na kurs?

Zadanie 4

Odległość Ziemi od Słońca wynosi 150 mln km, a odległość Uranu od Słońca wynosi prawie 3 mld km. Ile razy odległość Ziemi od Słońca jest mniejsza od odległości Uranu od Słońca?

Zadanie 5

Pingwin płynąc, rozwija prędkość ok. 27 km/h, zaś delfin około 1100 m/min. Wyobraź sobie, że wspólnie wystartowały one do wyścigu. Jaka odległość będzie pomiędzy „zawodnikami” po 15 minutach rywalizacji?

Zadanie 6

Pan Nowak po powrocie z urlopu powiedział, że pogodę miał bardzo urozmaiconą. Zawsze gdy rano padał deszcz, to popołudniu świeciło słońce. Łącznie było 13 dni z deszczem, a słońce świeciło 10 ranków i 13 popołudni. Ile dni był pan Nowak na urlopie?

Powrót na początek strony